محمدرضا خباز طی پیامی پنجم دیماه ‌سالروز وقوع زلزله مخرب بم که منجر به کشته و زخمی شده شدن هزاران نفر از هموطنان عزیزمان گردید را گرامیداشت .

بزرگ کردن قلم برگشت به حالت عادی قلم کوچک کردن قلم چاپ صفحه پی دی اف صفحه ارسال به دوستان

استاندار سمنان به مناسبت روز ایمنی در برابر زلزله و کاهش اثرات بلایای طبیعی پیامی به شرح ذیل صادر کرد: 

پنجم دیماه ‌سالروز وقوع زلزله مخرب بم که منجر به کشته و زخمی شده شدن هزاران نفر از هموطنان عزیزمان گردید در تقویم رسمی کشور به نام "روز ایمنی در برابر زلزله و کاهش اثرات بلایای طبیعی" نامگذاری شده است. این مناسبت فرصت مغتنمی است تا همسو با برنامه های سطح ملی و با تاکید بر شعار سال با عنوان "کاهش تعداد افراد تحت تاثیر حوادث تا سال ۱۴۰۹"، توانمندیها و میزان آمادگی استان در مواجهه با بلایای طبیعی را مورد ارزیابی قرار داده و نقاط ضعف و قوت را شناسایی و نسبت به رفع معایب و تقویت نقاط مثبت اقدام نمائیم.
در سالجاری وقوع زلزله های متعدد در نقاط مختلف کشور، بویژه زلزله مخرب اخیر در استان کرمانشاه علاوه بر وارد آمدن خسارات فراوان مالی و جانی موجب سلب آرامش روحی و روانی مردم عزیزمان گردیده که مستلزم تغییرنگرش نسبت به زلزله وپذیرفتن شرایط زندگی با وقوع این پدیده وابعاد مختلف آن در سطح کشور می باشیم.
اجرای برنامه های آموزشی، برگزاری مانورهای عمومی و تخصصی، گسترش پوشش منابع حمایتی مانند بیمه ها، توجه به اصول ایمنی درساخت و سازها، اصلاح نگرش در استفاده بهینه از منابع محدود طبیعی آب و خاک استان در بخشهای مختلف و... از جمله اقدامات موثری است که می توانیم آثار سوء ناشی از حوادث را به حداقل ممکن کاهش دهیم.
استان سمنان علاوه بر قرارگیری در پهنه لرزه خیزی کشور و احتمال وقوع خطر زلزله، دارای پتانسیل بالا از نظر وقوع بلایای جوی (مانند خشکسالی، سیل، سرمازدگی ) و حوادث و سوانح ترکیبی و انسانساخت مانند حوادث
جاده ای، ریلی، آتش سوزی و... بوده که شاهد تحمیل و تاثیر تبعات ناشی از آن بر بخشهای مختلف بوده و لازم است مسئولین و متولیان امر بویژه دستگاههای عضو شورای مدیریت بحران با پذیرش شرایط اقلیمی و جغرافیائی حاکم بر استان و با مشارکت مردم نسبت به امر آموزش همگانی، برگزاری مانورهای تمرینی و دوره های بازآموزی، تقویت منابع و امکانات تخصصی، استفاده از سیستم های هشدار سریع، توجه به پیش آگاهیهای علمی، ترویج فرهنگ بهینه مصرف و مدیریت منابع آب، مقاوم سازی و ایمن سازی ابنیه، استفاده بهینه از منابع محدود تجدید شونده، حفظ محیط زیست، توجه به سازگاری اقلیمی و رعایت الگوی کشت و... اهتمام لازم معمول دارند.

امروز
کل بازدید
842
2968282

 

Copyright © 1396 پایگاه اطلاع رسانی دکترمحمدرضاخباز. کلیه حقوق وب سایت محفوظ می باشد. طراحی وبهینه شده توسط گروه فناوری اطلاعات باران.