مهمترین ویژگی های بودجه رفع فقر سال 97

بزرگ کردن قلم برگشت به حالت عادی قلم کوچک کردن قلم چاپ صفحه پی دی اف صفحه ارسال به دوستان

روزنامه ایران در گزارشی نوشت: حسن روحانی رئیس جمهوری دیروز نخستین لایحه بودجه 1194 تریلیون تومانی دولت دوازدهم را با هدف اشتغالزایی، از بین بردن فقر و عدالت تقدیم مجلس شورای اسلامی کرد

در ادامه این گزارش می خوانیم: جزئیات لایحه بودجه سال آینده بودجه کاملاً متفاوتی نسبت به سال‌های قبل به تصویر می‌کشد. دراین لایحه یکی از مهم‌ترین اقدامات بودجه‌ریزی و تخصیص بودجه براساس عملکرد دستگاه‌های اجرایی است. علاوه برآن در نخستین لایحه بودجه دولت دوازدهم به یکی از مهم‌ترین معضلات اقتصاد ملی ایران که همان پرداخت غیرهدفمند یارانه نقدی است پرداخته شده است به طوری که حدود نیمی از یارانه بگیران پردرآمد حذف شده و تنها نیازمندان واقعی در فهرست یارانه بگیران باقی می‌مانند. در لایحه بودجه 97 نرخ محاسباتی دلار 3500 تومان و هر بشکه نفت 55 دلار درنظر گرفته شده است. روزگذشته دولت لایحه بودجه 1397 را با سقف 1194 تریلیون تومان به مجلس تقدیم کرد. در لایحه سال آینده مجموع کلی منابع و مصارف دولت در مقایسه با آنچه در لایحه سال 1396 به مجلس رفته بود حدود 100هزار میلیارد تومان افزایش داشته است. در سال گذشته سقف منابع و مصارف حدود 1084 هزار میلیارد تومان بود.در لایحه بودجه سال بعد مجموع بودجه عمومی دولت حدود 429 هزار میلیارد تومان است که در مقایسه با رقم 371 هزار میلیاردی لایحه امسال حدود 60 هزار میلیارد تومان افزایش دارد. مجموع بودجه عمومی در قانون بودجه سال‌جاری 398 هزار میلیارد تومان تصویب شده بود.بودجه عمومی شامل دو بخش منابع عمومی و درآمدهای اختصاصی دولت است که در اصل منابع عمومی تشکیل دهنده منابع مالی دولت در سال خواهد بود که برای سال آینده حدود 360 هزار میلیارد تومان پیش‌بینی شده که در مقایسه با لایحه بودجه سال‌جاری که 319 هزار میلیارد تومان بود تا 40 هزار میلیارد تومان افزایش دارد. منابع عمومی دولت در قانون بودجه سال 1396 در مجلس به 346 هزار میلیارد تومان افزایش یافت. همچنین از بودجه 429 هزار میلیاردی بودجه عمومی تا 56 هزار میلیارد تومان از محل درآمدهای اختصاصی تأمین خواهد شد.** بودجه شفاف‌تر شد
سقف لایحه بودجه سال 1397 از حیث منابع و مصارف نسبت به قانون بودجه سال 1396 با افزایش 3.6 درصدی روبه‌رو بوده است. این در حالی است که میزان رشد لایحه بودجه 1396 حدود 11 درصد بود.
آن‌طور که از ردیف‌های لایحه بودجه سال آینده پیداست، به نظر می‌رسد نسبت به بودجه سال 1396 از شفافیت بیشتری برخوردار بوده است؛ به طوری که ردیف‌ها در لایحه بودجه سال آینده کاهش یافته است.
اما با این حال، بررسی بودجه تقدیمی دولت نشان از آن دارد که در لایحه بودجه سال بعد مجموع بودجه عمومی دولت حدود 429 هزار میلیارد تومان است که نسبت به قانون بودجه سال 1396 از رشد 7.7 درصدی برخوردار بوده است. در قانون بودجه امسال منابع بودجه عمومی دولت 398 هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده بود.بودجه عمومی شامل دو بخش منابع عمومی و درآمدهای اختصاصی دولت است که در اصل منابع عمومی تشکیل‌دهنده منابع مالی دولت در سال خواهد بود که منابع عمومی برای سال آینده حدود 368 هزار میلیارد تومان پیش‌بینی شده که در مقایسه با قانون بودجه سال‌جاری که 347 هزار میلیارد تومان بود، تا 21 هزار میلیارد تومان افزایش دارد. این یعنی منابع عمومی با رشد 6 درصدی مواجه شده است.
از سوی دیگر، درآمد اختصاصی وزارتخانه‌ها و مؤسسات دولتی نیز در لایحه بودجه سال 1397 بالغ بر 56 هزار و 862 میلیارد تومان خواهد بود که این رقم در قانون بودجه امسال 52 هزار و 101 میلیارد تومان بود؛ این یعنی این بخش از بودجه از رشد 9.1 درصدی برخوردار بوده است.در همین حال، بودجه شرکت‌های دولتی، بانک‌ها و مؤسسات انتقاعی وابسته به دولت از لحاظ درآمدها و سایر منابع تأمین اعتبار بالغ بر 813 هزار و 987 میلیارد تومان در نظر گرفته شده؛ این در حالی است که بودجه شرکت‌های دولتی، بانک‌ها و مؤسسات انتفاعی وابسته به دولت از لحاظ درآمدها و سایر منابع تأمین اعتبار در قانون بودجه سال 1396 حدود 800 هزار و 502 میلیارد تومان بود. به عبارتی، این بخش بودجه 1.6 درصد رشد کرده است.جداول لایحه بودجه سال آینده نشان می‌دهد که دولت 60 هزار و 431 میلیارد تومان برای طرح‌های عمرانی در قالب تملک دارایی‌های سرمایه‌ای در نظر گرفته است؛ این رقم در قانون بودجه سال 1396 حدود 71 هزار و 367 میلیارد تومان بود؛ به عبارتی بودجه طرح‌های عمرانی در سال آینده 18 درصد کاهش یافته است.

** ثروتمندان از لیست یارانه‌بگیران حذف می‌شوند
بررسی لایحه بودجه سال 1397 نشان می‌دهد در حالی که تاکنون دولت در هر سال حدود 42 هزار میلیارد تومان بابت یارانه‌های نقدی پرداخت کرده است اما این رقم را برای سال آینده تا 23 هزار میلیارد تومان کاهش داده است. با کاهش 19 هزار میلیاردی هزینه یارانه نقدی باید در انتظار حذف گسترده یارانه بگیران بود.

اگر قرار باشد فقط 23 هزار میلیارد تومان یارانه نقدی 45 هزار و 500 تومانی پرداخت شود باید تا حدود نیمی از یارانه‌بگیران فعلی حذف شوند تا رقم 23 هزار میلیاردی پاسخگوی پرداخت‌های نقدی باشد.
البته این موضوع می‌تواند خبر خوبی برای اقتصاد باشد زیرا اقتصاددانان معتقدند پرداخت یارانه به افراد و اقشاری که نیازی به آن ندارند تنها باعث هدررفت منابع مالی کشور شده است در حالی که این مبالغ را می‌توان صرف امور مهمتری چون سرمایه‌گذاری برای ایجاد شغل کرد.

** سهم 17.4 هزار میلیارد تومانی اشتغال از افزایش قیمت حامل‌های انرژی
لایحه بودجه سال 97 به دولت اجازه می‌دهد از مابه‌التفاوت قیمت حامل‌های انرژی در مقایسه با سال قبل تا سقف 174 هزار میلیارد ریال برای حمایت از طرح‌های تولید، اشتغال، آموزش و کمک به کارورزی جوانان دانش آموخته دانشگاهی پرداخت کند.

بر اساس تبصره 18 لایحه بودجه سال آینده کل کشور با هدف اجرای برنامه اشتغال گسترده و مولد با تأکید بر اشتغال جوانان، دانش آموختگان دانشگاهی، زنان و اشتغال حمایتی به دولت اجازه داده می‌شود صددرصد منابع حاصله از مابه التفاوت قیمت حامل‌های انرژی در سال 1397 نسبت به قیمت این حامل‌ها در ابتدای سال 1396 را به حساب خاصی نزد خزانه‌داری کل کشور واریز و منابع حاصله را تا سقف 174 هزار میلیارد ریال به شکل وجوه اداره شده و یارانه سود و ترکیب با منابع صندوق توسعه ملی و تسهیلات بانکی در جهت حمایت از طرح‌های تولید، اشتغال و آموزش و کمک به کارورزی جوانان دانش آموخته دانشگاهی پرداخت کند.

** خبر خوب برای مددجویان کمیته امداد و بهزیستی
لایحه بودجه سال آینده حاوی خبر خوبی برای مددجویان کمیته امداد و بهزیستی است به‌گونه‌ای که مقرر شده از محل منابع سازمان هدفمندی یارانه‌ها که از اصلاح قیمت حامل‌های انرژی‌ به آن اختصاص پیدا می‌کند تا 7هزار میلیارد تومان برای کاهش فقر مطلق در خانواده‌های هدف از طریق افزایش پرداخت به خانوارهایی که درآمد آنها کمتر از خط حمایتی کمیته امداد امام خمینی(ره) و سازمان بهزیستی است تعلق گیرد.

** افزایش درآمدهای مالیاتی
دولت در نظر دارد در سال آینده 128 هزار میلیارد تومان درآمد مالیاتی و گمرکی داشته باشد که نسبت به هدف‌گذاری سال‌جاری حدود 12 هزار میلیارد تومان افزایش داشته است. برآورد 128 هزار و 719 میلیارد تومان درآمد مالیاتی نسبت به بودجه سال‌جاری رشد 10.5 درصدی نشان می‌دهد. در لایحه بودجه سال آینده کل کشور کسب 105 هزار میلیارد تومان درآمد مالیاتی پیش‌بینی شده که نسبت به سال‌جاری 5 درصد رشد دارد.

** اعتبار 60 هزار میلیاردی طرح‌های عمرانی
بررسی لایحه بودجه 1397 نشانگر کاهش 10 هزار میلیاردی بودجه‌های عمرانی در سال آینده است. پیش‌بینی 60 هزار میلیارد تومانی برای بودجه‌های عمرانی در سال آینده گرچه این رقم را به واقعیت نزدیک کرده است، اما نسبت به رقم مصوب سال‌جاری تا 10 هزار میلیارد تومان کاهش دارد.

** عوارض خروج از کشور 220 هزار تومان شد
در لایحه بودجه 1397 عوارض خروج از کشور برای هر نفر 220 هزار تومان تعیین شده که نسبت به 75 هزار تومان سال قبل تا 145 هزار تومان رشد داشته است.طبق این لایحه روند دریافت عوارض خروج از کشور برای سال‌ آینده متفاوت خواهد بود به‌گونه‌ای که برای سفر اول از هر نفر 220 هزار تومان دریافت می‌شود، اما در سفر دوم این عوارض50 درصد افزایش یافته و به 330 هزار تومان می‌رسد همچنین در سفر سوم و سفرهای بعدی تا صددرصد افزایش خواهد داشت.

** وام ازدواج 10 میلیونی باقی ماند
اما خبر مهم دیگری که در دل لایحه بودجه 1397 قرار دارد ثابت ماندن مبلغ 10 میلیون تومانی وام ازدواج برای سال آینده است. براین اساس تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج برای هر یک از زوج‌ها در سال آینده هم 10میلیون تومان است که باید با دوره بازپرداخت چهار ساله و با کارمزد چهار درصد پرداخت شود.

** حقوق و بازخرید خدمت گروه‌های مختلف
تبصره 12 ماده واحده لایحه بودجه به افزایش حقوق گروه‌های مختلف حقوق بگیر از قبیل هیأت علمی، کارکنان کشوری و لشکری و قضات اختصاص دارد که بر اساس پیشنهاد دولت، این افزایش به طور جداگانه توسط دولت انجام می‌شود به نحوی که تفاوت تطبیق موضوع ماده (78) قانون مدیریت خدمات کشوری مصوب 1376.7.8 در حکم حقوق، بدون تغییر باقی بماند.

همچنین در این تبصره دستگاه‌های اجرایی مجازند از محل فروش اموال و دارایی‌های غیرمنقول مازاد در اختیار خود به استثنای انفال و اموال زیر نظر رهبر معظم انقلاب پس از واریز به درآمد عمومی نسبت به بازخرید کارکنان رسمی و غیررسمی و پرداخت پاداش پایان خدمت به افرادی که براساس قانون بازخرید یا بازنشسته می‌شوند، اقدام کند.

** سقف معافیت مالیات بر درآمد کارکنان
براساس تبصره 6 ماده واحده، سقف معافیت مالیاتی در سال 1397 نسبت به پارسال تغییری ندارد و معادل 240 میلیون ریال در سال است؛ نرخ مالیات بر درآمد کارکنان دولتی و غیردولتی مازاد بر مبلغ مذکور تا پنج برابر این رقم مشمول مالیات سالانه 10 درصد و نسبت به مازاد آن 20 درصد است.

** تداوم خرید خدمت مشمولان غایب
براساس بند ب تبصره 11 این لایحه، دولت پیشنهاد کرده است که تمام مشمولان خدمت وظیفه عمومی که بیش از 8 سال غیبت دارند، بتوانند با پرداخت جریمه مدت زمان غیبت به صورت نقدی و اقساطی، از انجام خدمت سربازی معاف شوند به شرطی که جریمه یاد شده تا سال 97 تسویه شود.میزان جریمه مشمولان غایب برای صدور کارت معافیت نظام وظیفه برای افراد زیردیپلم 100 میلیون ریال، دیپلم 150 میلیون ریال، فوق دیپلم 200 میلیون ریال، لیسانس 250 میلیون ریال، فوق لیسانس 300 میلیون ریال، دکترای عمومی علوم پزشکی 350 میلیون ریال، دکترای تخصصی غیرعلوم پزشکی 400 میلیون ریال و دکترای تخصصی رشته‌های علوم پزشکی و بالاتر 450 میلیون ریال پیش‌بینی شده است.

** انتشار اوراق مالی اسلامی برای طرح‌های توجیهی
تبصره 5 لایحه پیشنهادی بودجه 1397 به شرکت‌های دولتی و وابسته وزارتخانه‌ها و سازمان‌های دولتی و همچنین دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی و مؤسسات پژوهشی و پارک‌های علم و فناوری اجازه می‌دهد تا سقف 70 هزار میلیارد ریال اوراق مالی اسلامی ریالی برای اجرای طرح‌های دارای توجیه فنی، اقتصادی و مالی خود که به تصویب شورای اقتصاد می‌رسد، با تضمین و بازپرداخت اصل و سود توسط خود، منتشر کنند.

** افزایش سقف تسهیلات تأمین مالی خارجی (فاینانس)
بر اساس تبصره 3 ماده واحده این لایحه، سقف تسهیلات تأمین مالی خارجی برای طرح‌ها، علاوه بر باقیمانده سهمیه سال قبل معادل ارزش ریالی 30 میلیارد دلار تعیین شده است که نسبت به سال گذشته 20 میلیارد دلار افزایش دارد.

 

امروز
کل بازدید
664
2964971

 

Copyright © 1396 پایگاه اطلاع رسانی دکترمحمدرضاخباز. کلیه حقوق وب سایت محفوظ می باشد. طراحی وبهینه شده توسط گروه فناوری اطلاعات باران.