جهانگیری در نخستین کنگره بزرگداشت آیت الله هاشمی رفسنجانی: امروز بیش از همیشه نیازمند مشی آیت الله هاشمی در کشور هستیم

بزرگ کردن قلم برگشت به حالت عادی قلم کوچک کردن قلم چاپ صفحه پی دی اف صفحه ارسال به دوستان

معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه امروز بیش از گذشته نیازمند مشیی هاشمی در کشور هستیم گفت: مشیی هاشمی به اعتدال فکر می کند و به دور از افراط و تفریط است و از حذف نیروهای توانمند جلوگیری می کند.

اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور در مراسم بزرگداشت اولین سالگرد ارتحال آیت الله هاشمی رفسنجانی گفت: سخن گفتن در مورد شخصیت بزرگ، سیاستمداری بی نظیر، مدیری توانا و فقیهی ارزشمند و دلسوز برای بنده بسیار دشوار است آن هم در میان جمعی که تعدادی از یاران و نزدیکان وی هستند که بیش از بنده با این شخصیت بزرگوار آشنایی و شناخت دقیقتری دارند که این موضوع برای بنده کار بسیار سختی بود اما براساس تماسی که از بیت معزز هاشمی و محسن هاشمی گرفته شد قبول کردم خدمت شما عزیزان باشم.

 

وی ضمن تسلیت این غم جانکاه به بیت آیت الله هاشمی همسر فرزندان و برادران و بستگان وی اظهار کرد: این کنفرانس فرصتی برای بازخوانی و بازآفرینی اندیشه و تجربه ای که در سخت ترین و پیچیده ترین مقاطع سیاسی و استقرار نظام جمهوری اسلامی و پیشرفت آن حضوری موثر برجسته داشته است و این حضور کاملاً منحصر به فرد بوده است.

 

جهانگیری خاطرنشان کرد: هر فردی که به تاریخ انقلاب بنگرد از سالهای قبل از انقلاب تا آخرین روزهای حیات او آیت الله هاشمی رفسنجانی را در میان فعالترین و انقلابی ترین سیاستمداران انقلاب می بیند. بدون تردید اگر بخواهیم 5 نفر را از روحانیون سرشناس موثر در انقلاب را نام ببریم حتماً هاشمی رفسنجانی در هر جایی شاخص ترین فرد در میان روحانیون است. وی در صحنه دفاع مقدس سازندگی و اصلاحات نقش موثری داشت و نمی توان این فرد را نادیده گرفت.

 

وی با بیان اینکه آیت الله هاشمی رفسنجانی از قدرت تجزیه و تحلیل، تفکر چند بعدی و مدیریت چندجانبه برخوردار بود، خاطرنشان کرد: قرآن در کانون فهم دینی وی بود و هیچگاه از آموختن و تدبر در آموزه های دینی دست برنداشت. از قبل از پیروزی انقلاب تا آخرین ساعات زندگی الگویی از قرآن در برنامه زندگی خود داشت.

 

معاون اول رییس جمهور خاطرنشان کرد: آیت الله هاشمی رفسنجانی به لحاظ فرهنگی ایران را به خوبی می شناخت و برای توسعه ایران؛ امیرکبیر را الگو قرار داده بود. امیرکبیر در پیروزی انقلاب در دوران صدارت خود به سازندگی در ایران پرداخت و این موضوع برای آیت الله هاشمی سرمشق شد تا جایی که کتاب "امیرکبیر در زمان استکبار" را نوشت.

 

وی با بیان اینکه آیت الله هاشمی رفسنجانی وجب به وجب و جزء به جزء خاک ایران را می شناخت، خاطرنشان کرد: آیت الله هاشمی رفسنجانی یک آرمانگرای واقعی بود و آرمانگرایی و واقع نگری را در زندگی خود الگو قرار داده بود. وی انقلابی جامع نگر بود و از وی می توان به عنوان استراتژیست توسعه گر نام برد.

 

جهانگیری گفت: آیت الله هاشمی رفسنجانی از سازماندهی انقلاب تا اداره دولت و مجلس و مدیریت جنگ و توسعه روابط بین الملل  نقش سازنده ای داشت و هر کجا حضور یافت آنجا نهاد اصلی نظام شد. وقتی در مجلس حاضر شد مجلس در راس امور کشور قرار گرفت و وقتی در دولت حضور یافت امور دولت شتاب بیشتری گرفت. وقتی جنگ با مشکلات بیشماری روبرو شد به عنوان فرمانده در جایگاه دفاع مقدس قرار گرفت و به بهترین نحو ممکن مسایل منطقه ای جمهوری اسلامی را حل کرد.

 

معاون اول رئیس جمهور ادامه داد: در دوران ریاست جمهوری آیت الله هاشمی رفسنجانی، بهترین روابط با کشورهای عربی رقم خورد و کشورهای اسلامی در همین سالن دور هم جمع شده اند و به لحاظ سیاسی سیاست ورزی را مبتنی بر مردم و جامعه می دانست و به انتخابات آزاد و با مشارکت بالا تاکید داشت.

 

وی یادآور شد: علی رغم اینکه در بالاترین مسئولیتهایی که مورد نقد مردم هم قرار می گرفت همواره خود را در عرضه رای مردم قرار می داد.

 

جهانگیری با اشاره به انتخابات سال 92 و حضور نام آورانه آیت الله هاشمی رفسنجانی در این انتخابات گفت: شاید فکر می شد با رد صلاحیت آیت الله هاشمی رفسنجانی وی صحنه را ترک می کند و عافیت طلبی را انتخاب می کند اما وی قهر نکرد و از آن انتخابات؛ انتخابات ریاست جمهوری را رقم زد.

 

معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه بنده رئیس ستاد انتخابات او بوده ام و در کمال ناباوری با خبر رد صلاحیت وی مواجه شدیم، خاطرنشان کرد: فردای آن روز خدمت ایشان رسیدم و ایشان گفتند من همان هاشمی دیروز هستم بدون کمترین تغییری در روابط خود با رهبری هنوز سرپا هستم هاشمی رفسنجانی قهر نکرد و تدبیر کرد و روحانی را به عنوان کاندیدای ریاست جمهوری معرفی کرد.

 

وی اظهار داشت: وی همیشه امیدوار به آینده بود و در سال 94 برای انتخابات سال بعد برنامه داشت و لحظه ای از تحولات جهانی و بین المللی عقب نماند تا جایی که در زمان رحلت وی با موج عظیمی از جوانان برای بدرقه او به بهشت زهرا مواجه شدیم.

 

وی با بیان اینکه هاشمی رفسنجانی نظریه توسعه برای ایران داشت خاطرنشان کرد: وی برای تکنوکرال ها الگو شده بود و فلاسفه زیادی دور او جمع شده بودند اقتصاد را هم برای مناطق محروم و هم برای معیشت مردم می دید.

 

وی با اشاره به دوران جنگ و بحران کمبود بودجه در کشور تصریح کرد: در مجلس دوم در کمیسیون برنامه و بودجه با مسایل و مشکلات جنگ روبرو بودیم و کل درآمد ارزی کشور 7 میلیارد بود که 4 میلیارد باید خرج جنگ می شد و با احتساب سایر مخارج تنها 1 میلیارد برای هزینه کشور باقی می ماند اما هاشمی رفسنجانی در همین شرایط به دنبال ساخت مترو در ایران بود که همه با او مخالفت می کردند که چگونه در این شرایط بحران به فکر ساخت مترو هستی اما هاشمی همه را قانع کرد که مترو نیاز کشور است و در خطبه های نماز جمعه در مورد ضرورت مترو برای همگان صحبت کرد پروژه های بزرگی همچون فولاد، سدسازی، آب و برق همه از دستاوردهای آیت الله هاشمی بود.

 

جهانگیری با بیان اینکه مدیران توانا همه دور هاشمی جمع شده بودند اقای هاشمی به لحاظ مدیریتی مشاوری امین و ثابت قدم در کنار امام و رهبری بودند و تا آخرین لحظات از ستون انقلاب دفاع کردند هاشمی شناسه و هویت نظام جمهوری اسلامی است و نمی توان او را نادیده گرفت او مرد صبر امید و عبور از بحرانها بود و همیشه در میدان حضور داشت.

 

وی خاطرنشان کرد: امروز ایران بیش از همیشه نیازمند هاشمی رفسنجانی است مشی او امروز بیش از گذشته در کشور موردنیاز است مشیی که به اعتدال فکر می کند دور از افراط و تفریط است مشیی برای جلوگیری از فرسایش سرمایه ها مشیی که ممانعت از حذف نیروهای توانمند می کنند و شجاعانه به میدان می آیند و از هیچ بحرانی هراس ندارد امروز ایران بیش از همیشه نیازمند مشیی هاشمی است.

 

وی ادامه داد: هاشمی رفسنجانی برای حذف رقیب در مقابل او می ایستاد یا در زمانی که تلاش می کردند اصلاحات را از صحنه خارج کنند هاشمی ایستاد و بسیاری اتهامات به او زده شد.

 

معاون اول رئیس جمهور تصریح کرد: روزی با او در حیات مجمع قدم می زدم و او گفت: فلانی من دیدیم انها می خواهند یک جریان (اصلاحات) را از انقلاب حذف کنند من ایستادم تا انها را به بدنه انقلاب متصل کنم هاشمی یک تجربه و اندیشه است با بهره گیری از میراث فکری هاشمی مانند او عمل کنیم. وی در تمام موقعیتها از کشور دفاع کرد امروز بیش از گذشته به تفکر هاشمی در موقعیت های حساس کشور نیازمندیم.

 

وی با بیان اینکه امروز همه دلسوزان و نخبگان نظام نگران ایران هستند گفت: علی رغم تهدیدات ظرفیت های کم نظیری در اختیار ایران است که می توان به آنها اتکا کرد و این تهدیدات را به فرصت تبدیل کرد اما باید چه کنیم تا از این اعتراضات برآیندی امیدوارانه در کشور رقم بخورد واقعیت این است که مردم با مایل و مشکلات سیاسی اقتصادی و فرهنگی زیادی روبرو هستند اما مسیر حل این مشکلات بسته نیست.

 

وی تاکید کرد: باید بررسی کنیم ریشه ها و زمینه ها و عوامل مطالبات مردم اعم از سیاسی و اقتصادی را بررسی کنیم نباشد که فقط در زمان زلزله به آن بپردازیم و پس از ان به فراموشی سپرده و از بحران دور شویم باید به ریشه های موضوع بپردازیم این مسئولیت سنگین بر عهده تمام نهادهای اجرایی و عملی و مدنی است.

 

جهانگیری خاطرنشان کرد: وجود نارضایتی در جامعه در حال توسعه پدیده غیرعادی نیست حتماً توقعات مردم برآورده نمی شود و به نارضایتی تبدیل می شود راه حل بالا بردن رضایت عمومی مردم فراهم آوردن امکان نقد و گفتگو است گفتگو تنها راه حل مسایل کشور است.

 

وی افزود: عده ای از گفتگو فرار می کنند باید مسئولان ما درک خود را از نارضایتی مردم افزایش دهند نه اینکه نارضایتی ها را به کینه توزی و خشونت و دشمنی تبدیل شود.

 

وی افزود: تنفر و خشونت سرمایه کشور را که وحدت است آسیب می زند و اسخگویی سنجیده به مطالبات مردم را عقب می زند امروز در مقابل مسایل کشور باید با مشیی هاشمی رخورد کنیم نارضایتی و اعتراض مردم را به رسمیت بشناسیم و برای ان راه حل بیابیم.

 

وی افزود: برای دفاع از دموکراسی و حقوق شهروندی تلاش کنیم تا در جامعه نشاط ایجاد شود امروز زمان گفتگوی ملی فرا رسیده است و مسایل و خواسته های ملی کشور را مطرح کنیم بسیاری از این اعتراضات از سالهای قبل بوده است و نشانه ی برخی سوءاستفاده ها است.

 

وی گفت: این بدترین حرف است که بگوییم فلان کشور عربی در کشور آشوب به پا می کند اینها عددی نیستند که بخواهند آشوب به پا کنند ایران تمدن ساز است ایران یکه تاز منطقه است امریکا همیشه مخالف ایران بوده چگونه است که رئیس جمهور امریکا از بردن نام خلیج فارس فرار می کند و برایش سنگین است حالا طرفدار ایران شده است.

 

وی با اشاره به جبهه گیری های صداوسیما گفت: صداوسیما باید در روش خود تغییر ایجاد کند و نمی تواند در انحصار عده ای محدود باشد رسانه ملی باید در خدمت کل ملت ایران و حتی معترضین باشد.

 

وی خاطرنشان کرد: امروز مردم با بیماری و مشکلات در معیشت برخوردار هستند اما باید بگوییم که اقتصاد کشور در دره بود و امروز نیز هنوز در دره است و تنها چند پله بالا آمده است ما توانستیم اقتصاد رشد منفی را به مثبت تبدیل کنیم اقتصادی که ده سال در آن هیچ شغلی ایجاد نشد امروز ما بیش از 700 هزار شغل ایجاد کرده ایم اما بیش از 3 میلیون بیکار داریم و قدرت خرید مردم کاهش یافته است.

 

معاون اول رئیس جمهور افزود: ما توانستیم به طبقات ضعیف توجه کنیم و دریافتی کمیته امداد و بهزیستی را سه برابر کردیم ما گفتیم کسانی که کمتر درآمد دارند ما به التفاوت به آنها پرداخت می شود تا بتوانیم چهره فقر را از کشور بزداییم.

 

وی با اشاره به جذب سرمایه گذاری های خارجی و پیشرفت حمل و نقل ریلی کشور اظهار کرد: امروز در کشور در مسیر اقتصادی خوبی برقرار است و تعامل خوبی با دنیا برقرار کرده با افتخار به آمریکا می گوییم اگر از برجام بیرون رود شما ضرر می کنید شما آمادگی بحران داریم این یک توافق بین المللی است و برای همه مفید است اگر عقب بنشینیم ایران عزا نمی گیرد.

 

وی گفت: مهم این است که ما امروز مانند هاشمی نگران و حساس باشیم و نسبت به آینده امیدوار باشیم و جریان های سیاسی را به رسمیت شناخته و برای آنها حقوق و احترام قائل باشیم و چهره های سیاسی را در کنار هم ببینیم ما می توانیم با فراهم شدن شرایط تهدیدات را به فرصت تبدیل کنیم و نقاط ضعف را به قوت.

 

وی یادآور شد: ملت ایران ملتی است که در 8 سال جنگ تحمیلی یک وجب از خاک خود را به دشمن نداد.

امروز
کل بازدید
377
2964684

 

Copyright © 1396 پایگاه اطلاع رسانی دکترمحمدرضاخباز. کلیه حقوق وب سایت محفوظ می باشد. طراحی وبهینه شده توسط گروه فناوری اطلاعات باران.