لزوم حمایت دولت از عقبه گفتمانی خود

بزرگ کردن قلم برگشت به حالت عادی قلم کوچک کردن قلم چاپ صفحه پی دی اف صفحه ارسال به دوستان

اخیرا تعدادی از اعضای فراکسیون امید در دیدار با رئیس دولت اصلاحات مطالبی را مطرح و ارزیابی‌هایی نسبت به عملکرد این فراکسیون داشته‌اند. در نهایت نیز گزارشی از عملکرد یک ساله به رئیس دولت اصلاحات ارائه کردند. نکته‌ای که در گذشته و در دیدار اخیر فراکسیون امید با رئیس دولت اصلاحات نیز بدان پرداخته شد، مساله ارتباط این فراکسیون با مجموعه دولت بود که چندان مطلوب به نظر نمی‌رسد. پرسش این است که چه باید کرد؟

اخیرا تعدادی از اعضای فراکسیون امید در دیدار با رئیس دولت اصلاحات مطالبی را مطرح و ارزیابی‌هایی نسبت به عملکرد این فراکسیون داشته‌اند. در نهایت نیز گزارشی از عملکرد یک ساله به رئیس دولت اصلاحات ارائه کردند. نکته‌ای که در گذشته و در دیدار اخیر فراکسیون امید با رئیس دولت اصلاحات نیز بدان پرداخته شد، مساله ارتباط این فراکسیون با مجموعه دولت بود که چندان مطلوب به نظر نمی‌رسد. پرسش این است که چه باید کرد؟ آیا باید روند به همین گونه پیش رفته و این ارتباط نا‌مطلوب میان دولت و فراکسیون امید ادامه پیدا کند؛ یا اینکه در شرایط حساس کنونی کشور ارتباط طرفین قوی‌تر از گذشته پی گرفته شود؟ نکته دیگر اینکه کدام یک باید در راستای این امر پیشقدم شوند؟ در این راستا گفته می‌شود کارگروهی در فراکسیون امید تشکیل شده تا دلایل این سردی در روابط را یافته و راه چاره‌ای برای آن پیدا کنند. تا به حال بسیار گفته شده که دولت و مجلس به منزله دو بال یک پرنده‌اند، یعنی اگر قرار است کشور اوج بگیرد باید ارتباط میان قوه مقننه و قوه مجریه قوی‌تر شده و هماهنگی و همدلی میان آنها افزایش یابد. مجلس نقش ریل گذاری را دارد و با قوانین مصوب خود ریلی را تعبیه می‌کند که قطار اجرای دولت بر روی آن حرکت کند. از این رو همان‌طور که میان ریل و قطار ارتباط مستقیمی وجود دارد باید میان دولت و مجلس نیز ارتباطی قوی و مؤثر وجود داشته باشد. دولت و مجلس باید همراه، همدل و هماهنگ باشند. مقام معظم رهبری نیز در این راستا تعبیر جالبی دارند که می‌فرمایند: «رابطه میان دولت و مجلس رابطه نرم‌افزار و سخت‌افزار است». یعنی مجلس به منزله نرم‌افزار و دولت به منزله سخت‌افزار عمل می‌کند. از این رو دولت نه تنها باید با فراکسیون حامی خود بلکه با تمام نمایندگان ارتباط قوی و مؤثری داشته باشد. گرچه به علت گرایش فکری و عملکردی باید توجه بیشتری نسبت به فراکسیون حامی صورت گیرد. البته با تجربه 4 دوره‌ای که در مجلس داشتیم به وفور دریافته‌ایم که این ارتباط باید دو طرفه باشد و نمایندگان نیز ارتباط مفید و مؤثری با مجموعه دولت و وزرا داشته باشند. به عبارت دیگر نمایندگان نسبت به مشکلات و گرفتاری‌های دولت واقف و مطلع باشند و کمک کنند و در طرف مقابل دولت نیز معظلات نمایندگان نمایندگان در حوزه‌های انتخابیه را ببیند و تا حد ممکن برای جلب نظر موکلین مردم که به نحوی موکلین خود دولت نیز هستند قدم بر دارد. دولت باید از طریق وزرا، رؤسای سازمان‌ها و مدیران کل مشکلات نمایندگان را در حوزه انتخابیه‌شان مرتفع کند، تا وقتی نماینده‌ای در مجلس از مواضع دولت حمایت کرد و مردم این دفاع را دیدند احساس خوشحالی کنند که نماینده‌شان در مقابل دولت نیست. چون دولت و نمایندگان را مردم انتخاب کردند و نمی‌خواهند که این دو قوه رودرروی یکدیگر قرار گیرند. در این راستا دولت باید حمایت لازم را از عقبه گفتمانی خود انجام دهد و برای فراکسیون امید آغوش بگشاید. چون این اصلاح‌طلبان بودند که همواره در هر مرحله‌ای بی‌قید و شرط از دولت حمایت کردند. این مساله زمینه را برای رفع مشکلات مردم از کانال دولت و مجلس فراهم می‌کند.

امروز
کل بازدید
406
2964713

 

Copyright © 1396 پایگاه اطلاع رسانی دکترمحمدرضاخباز. کلیه حقوق وب سایت محفوظ می باشد. طراحی وبهینه شده توسط گروه فناوری اطلاعات باران.