آذری جهرمی: سازمان فناوری اطلاعات به سازمانی توسعه ای تبدیل می شود

بزرگ کردن قلم برگشت به حالت عادی قلم کوچک کردن قلم چاپ صفحه پی دی اف صفحه ارسال به دوستان

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اعلام اینکه سازمان فناوری اطلاعات از سازمانی حاکمیتی خارج می شود، گفت: با تصویب این موضوع در هیات دولت، این سازمان به یک سازمان توسعه ای تبدیل خواهد شد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، «محمدجواد آذری جهرمی» روز شنبه در نشست هم اندیشی با فعالان کسب و کارهای نو (استارتاپ ها) در محل این وزارتخانه، افزود: توسعه ای شدن سازمان فناوری اطلاعات با هدف تسهیل شرایط برای فعالان این بخش انجام می شود.
وزیر ارتباطات با بیان اینکه فناوری با خود فرهنگ می آورد، خاطرنشان کرد: فناوری در هر زمان تاثیر خود را بر روی فرهنگ ها گذاشته است و این بار هم اتفاق مهمی در حال شکل گیری است که فناوری زندگی بشری را تغییر خواهد داد.
وی ایستادگی در برابر این موج تغییر را منطقی ندانست و گفت: به نظر من باید هر کسی و هر کشوری در این میان شیوه نامه خود را داشته باشد تا بتواند از تغییرات حداکثر استفاده را کرده و جایگاه خود را تثبیت نماید.
آذری جهرمی جدیدترین فناوری که اخیرا به بازار آمده و همه با آن مواجه شده اند را «بلاک چین» برشمرد و افزود: بلاک چین با مفاهیمی که دارد به زودی در جهان مفاهیمی مانند ثبت املاک و اسناد و بانک را تحت تاثیر قرار خواهد داد.
عضو هیات دولت با تاکید بر اینکه بلاک چین تغییر های شگرفی در آینده جهان رقم خواهد زد ادامه داد: اگر ما این تغییر ها را درک نکنیم دوباره در عرصه رقابت فناوری و فرهنگ بازنده خواهیم بود و مجبوریم مغلوب فناوری و فرهنگی شویم که بر ما تحمیل می شود.
وی ادغام فناوری و اقتصاد را در شرایط کنونی جدی تر ارزیابی کرد و گفت: این باعث شده است کشورهای جهان در اقتصاد فناوری اطلاعات سرمایه گذاری بیشتری انجام دهند.
آذری جهرمی با بیان اینکه چین و آمریکا سرمایه گذاری جدی در عرصه فناوری اطلاعات کرده اند، افزود: این سبب شده سهم خوبی را در این بازار به خود اختصاص دهند و به نوعی حاکمیت ها در حال از دست دادن قدرت خود و شرکت ها در حال افزایش قدرت هستند.
وزیر ارتباطات ادامه داد: باید دید سهم ما در این عرصه چیست و قرار است چه کاری انجام دهیم و با ایستادگی و مقاومت در برابر این تغییرها سهمی برای خود ایجاد نمی کنیم.
عضو هیات دولت با بیان اینکه دو راه پیش روی ما در این فرایند طراحی شده است، یکی از آنها را تسلیم محض شدن عنوان کرد و گفت: راه دیگر آن است که در برابر این فناوری ایستادگی کرده و اجازه هیچ کاری داده نشود.
آذری جهرمی با بیان اینکه به طور قطع همه راه ها این دو راه ختم نمی شود ادامه داد: عرصه، عرصه خلاقیت است و ما در ایران در این زمینه بالاتریم.
به گفته وی، برای تحقق فناوری بر اساس چارچوب های خود باید راهبرد، سیاست و برنامه لازم تدوین شود.
وزیر ارتباطات با تاکید براینکه اکنون لازم است اقتصاد دیجیتال را درک کنیم، گفت که مرکز مخابرات ماموریت یافته تا ابعاد این تحول ها را بررسی نماید.
آذری جهرمی در بخش دیگری از سخنان خود گفت که باید دنبال سهم و چارچوب خودمان در عرصه فناوری جهانی و سهم منطقه ای داشته باشیم.
وزیر ارتباطات با ابراز تاسف از برخی عملکرد ها که خواستار مسدود شدن برخی دسترسی های استارت آپ ها به دانش جهانی گفت: این ضد منطق استارت آپی است.
به گفته وی، ساختار حاکمیتی چالاکی لازم را برای رسیدن به این تحولات ندارد که براین اساس تغییر ساختار از سازمان فناوری اطلاعات رقم خواهد خورد.
آذری جهرمی گفت: سازمان فناوری اطلاعات مطابق اساسنامه جدید، از یک سازمان حاکمیتی به یک سازمان توسعه دهنده تبدیل می شود و در کنار پست بانک و مرکز تحقیقات ارتباطات و فناوری اطلاعات سه گانه ای برای مشارکت در پروژه ها تبدیل می شود.
وزیر ارتباطات به انجام مطالعه در رابطه با نهاد سازی اشاره کرد و گفت: جلسه های متعددی با وزارتخانه های مربوط برگزار شده است تا شرکت های دانش بنیان جدید آزمایشی ایجاد شود تا بر اساس مدل های جهانی تا دو سال مورد حمایت قرار گیرد.
وی از طراحی دستورالعمل تامین مالی جمعی خبر داد و افزود: ترجیح بر این است که گام اول برداشته شود تا نهال در شرایط متناسب رشد کند.
آذری جهرمی گفت: اگر تلاشی برای برداشته شدن موانع پیش روی کسب و کارهای داخلی نشود عرصه به کسب و کارهای خارجی واگذار خواهد شد.
وزیر ارتباطات تاکید کرد: اگر امروز موانع کسب و کارهای داخلی برداشته نشود و آنها نتوانند سهم بازار را بگیرند نیاز مردم منتظر آنها نخواهد ماند.
وی گفت: هر چند به عنوان حاکمیت نسبت به فیلتر کردن هم اقدام شود نیاز مردم راه دیگری خواهد یافت.
آذری جهرمی ادامه داد: اگر کسب و کار داخلی ما نتواند شکل بگیرد و مردم هم حمایت نکنند به جایی نخواهند رسید.
عضو هیات دولت به ماموریت مهم تدوین سند استراتژی کشور در اقتصاد دیجیتال با حمایت دولت اشاره کرد و خاطرنشان ساخت: اهمیت این موضوع هنوز برای جامعه نخبگان نیز روشن نشده است.
به گفته وی، سهم فناوری اطلاعات در نظام بودجه ریزی مشخص نیست و این یعنی هدف مشخصی در این عرصه نداریم.
آذری جهرمی تاکید کرد: باید در بودجه سال آینده بخش فناوری اطلاعات فصل و تکلیف داشته باشد.
وزیرارتباطات با بیان اینکه قرار نیست 500 میلیارد وام به همه داده شود، گفت: بخشی از منابع به صندوق خطر پذیر وارد خواهد شد.
وزیر ارتباطات در بخش دیگری از سخنان خود از فضای رسانه ای ایجاد شده برای بی اعتماد کردن مردم به سرویس های بومی انتقاد کرد و گفت: باید در عرصه پیام رسان ها اعتماد عمومی مردم را جلب کنیم چرا که تبلیغات رسانه ای ایجاد شده در زمینه این سیستم های بومی باعث بی اعتمادی مردم شده است که این موضوع باید حل شود.
وی به اتکاء کسب و کارها به شبکه پیام رسان اشاره کرد و گفت: نباید نظام اقتصادی ما به زیرساختی پیوند بخورد که به هر حال ممکن است در حال تهدید باشد. درست مانند گوگل و اپل که کسب و کارهای ما را تحریم کردند و اگر این اتفاق برای تلگرام نیز رخ دهد، تکلیف چیست. هیچ عقل سلیمی نمی پذیرد که نظام اقتصادی کشور را روی این زیرساخت پیاده کند.
آذری جهرمی با تاکید بر اینکه باید روی شبکه های پیام رسان اعمال حاکمیت صورت گیرد، ادامه داد: در همه جای دنیا احکامی برای این موضوع وجود دارد. به عنوان مثال اگر روی این پلتفرم کلاهبرداری صورت گیرد و پولی برداشت شود این پلتفرم پاسخگو نیست اما در همه جای دنیا در این زمینه احکام قانونی وجود دارد.
وزیر ارتباطات با بیان اینکه چه بخواهیم چه نخواهیم آینده کشور به سمت اقتصاد دیجیتالی در حرکت است، خاطرنشان کرد: برای رشد اکوسیستم استارت تاپ ها در ایران نیازمند تعامل هستیم و با برخورد رادیکالی مشکلی حل نمی شود.
وی با اشار به راه اندازی شبکه ملی اطلاعات و تاکید بر اینکه هدف از راه اندازی این شبکه دیوار کشیدن و محدود کردن نبوده است، گفت: همه موانع موجود در سر راه کسب و کارهای نوپا را می پذیریم اما توسعه این بخش نیازمند حرکت مرحله به مرحله است.
آذری جهرمی تاکید کرد: در همین حال برخوردهای لحظه ای، ثانیه ای و احساسی را نمی پذیریم.
رسول سراییان معاون وزیر ارتباطات نیز در سخنانی از تداوم برگزاری چنین نشست هایی خبر داد و گفت که این نشست ها برای این است تا بتوان با یک تعامل و همفکری این محیط را که یک محیط پویا، چابک و پرتغییر است به نحو احسن مدیریت کرد تا از فرصت کسب و کارهای نوپا در حوزه اشتغال بهره برد.
رئیس سازمان فناوری اطلاعات در بخشی از سخنان خود دغدغه‌هایی مطرح شده صاحبان کسب و کارهای نوپا را سرمایه‌گذاری، استمرار ارائه خدمات، مالیات و تامین مالی شرکت‌ها برشمرد و ادامه داد: مقرر شده است در جلسه دیگری که در این زمینه برگزار می شود در فضایی متقابل و تعاملی مسائل و چالش‌های این حوزه را حل کنیم.
وی خاطرنشان کرد: بنای ما بر شفاف عمل کردن است و اینکه بتوانیم در فضایی بدون تبعیض به کسب و کارهای نوپا کمک کنیم.
سراییان به سایت‌هایی که از ترافیک نیم‌بها بهره می‌برند، اشاره کرد و گفت: سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی 500 سایت را برای اعمال ترافیک نصف قیمت اعلام کرده است. در سازمان فناوری اطلاعات نیز پرتالی تهیه شده و به سازمان تنظیم مقررات اعلام کرده ایم که هر شخصی ادعای تولید محتوای داخل دارد و می‌خواهد از تخفیف 50 درصد استفاده کند، در صورت تایید می تواند مشمول تخفیف 50 درصد شود.
در این جلسه همچنین کسب و کارهای نوپا و استارت تاپ ها مشکلات خود از جمله بیمه، مالیات، نبود سرمایه در دسترس، مشکلات ثبت شرکت ها، فیلترینگ کسب و کار، نبود مجوز تفکیک جرم کاربر از ارائه دهنده خدمات و نبود اعتماد کاربر از سرویس ایرانی را مطرح کرده و اعلام کردند که این موانع باعث ایجاد اختلال در رشد کسب و کارهایشان شده است.

امروز
کل بازدید
321
2964628

 

Copyright © 1396 پایگاه اطلاع رسانی دکترمحمدرضاخباز. کلیه حقوق وب سایت محفوظ می باشد. طراحی وبهینه شده توسط گروه فناوری اطلاعات باران.