استاندار: خراسان شمالی پایلوت انجام فعالیت های فائو در حوزه آبخیزداری شود

بزرگ کردن قلم برگشت به حالت عادی قلم کوچک کردن قلم چاپ صفحه پی دی اف صفحه ارسال به دوستان

استاندار خراسان شمالی در کمیته استانی مدیریت جامع حوزه آبخیز که با حضور نمایندگان سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) برگزار شد، گفت: خراسان شمالی می تواند پایلوت مناسبی برای انجام فعالیت های فائو در حوزه آبخیزداری برای معرفی به دیگر استان ها به عنوان نمونه ای موفق باشد.

به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان شمالی، دکتر محمدرضا خباز در این نشست اظهار داشت: گسترش فعالیت در حوزه آبخیزداری در دیگر استان ها از اهداف فائو می باشد بنابراین پیشنهاد بنده به نمایندگان این سازمان به کار بردن تلاش ها و ظرفیت های خود در خراسان شمالی برای معرفی استانی نمونه و موفق با هدف جلب همکاری بیشتر جوامع محلی است.
وی افزود: خراسان شمالی به دلیل برخورداری از تعداد روستاهای فراوان در نتیجه جوامع محلی بسیار زیادی دارد که از نقاط قوت و انحصاری این استان است و یادآور می شوم افزون بر ۴۵ درصد جمعیت خراسان شمالی را روستاییان تشکیل می دهند.
وی ادامه داد: به دلیل بروز سیل های فصلی مختلف مسیل های فراوانی نیز در استان وجود دارد که این سیلاب ها را می توان با عملیات آبخیز یا آبخوان مورد استفاده قرار داد و هم چنین به دلیل بروز خشکسالی در سال های متمادی مردم جوامع محلی استان همکاری خوب و فراوانی با دستگاه های دولتی در حوزه مدیریت منابع آبی دارند.
دکتر خباز خاطرنشان کرد: موضوع رانش زمین نیز از دیگر چالش های مورد طرح است که وقوع آن موجب خسارات مالی و تلفات جانی فراوان می شود بنابراین این بحث نیز نیازمند کارهای اساسی است.
وی مطرح کرد: سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو)  می تواند از وجود مدیران مجرب و با تجربه استان، شوراها و دهیاران برای پیشبرد اهداف خود بهره مند شود چرا که وجود همدلی و انسجام در بدنه مدیریت استان و مشارکت حداکثری جوامع محلی میزان ریسک را در استان پایین می آورد.
دکتر خباز تصریح کرد: با فراهم سازی شرایط مورد نیاز هم چنین می توانیم اعتبارات دولتی لازم را در بودجه ۹۸ برای این حوزه پیش بینی کنیم و یاداور می شوم بر اساس بودجه سال ۹۷ ما در خراسان شمالی برای توانمند سازی جوامع محلی ۴۷۰ میلیون تومان پیش بینی کرده ایم که این رقم با افزایش سالانه در سال ۱۴۰۰ به یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان می رسد.
وی ادامه داد: فرسایش خاک و وقوع سیلاب های فصلی که بعضا به مزارع و منازل مردم آسیب می زند، از چالش های خراسان شمالی است که باید با اقدامی مناسب این سیلاب ها به وسیله آبخوان مجددا به زمین تزریق شود و همچنین موجب جلوگیری از خشک شدن قنات های کم آب و یا در آستانه کم آبی استان خواهد شد.
وی تاکید کرد: افزایش منابع آبی یکی از راهکارهای اصلی برای جلوگیری از مهاجرت مردم از روستاها به شهرها و درنتیجه حفظ جوامع محلی است.
نمایندگان سازمان فائو نیز با ابراز خرسندی از فعالیت های بین دستگاهی انجام شده سال های اخیر در خراسان شمالی برای مدیریت جامع حوزه آبخیز این استان، اتخاذ راهکارهایی برای کاهش مخاطرات و مدیریت ریسک، بسط فعالیت های جاری به دیگر استان های کشور، هم چنین گسترش برنامه های توانمندسازی جوامع محلی را خواستار شدند.
بر اساس این گزارش؛ مدیریت جامع حوزه آبخیز شامل مجموعه برنامه‌ها و فعالیت‌های مدیریتی و اجرایی است که بر مبنای ویژگی‌های طبیعی حوزه، تهیه و درقالب برنامه زمانبندی و موقعیت مکانی مشخص به اجرا در می‌آید و هدف از انجام آن پایداری و ارتقاء اکوسیستم‌های طبیعی در حوزه آبخیز، هم‌افزایی و همگرایی درون سازمانی و مجموعه سازمان‌ها مؤثر و تأثیرگذار در برنامه‌ریزی جامع حوزه آبخیز و جلب مؤثر مشارکت مردم در تحقق اهداف و ... است.   

کل بازدید
2992982

 

Copyright © 1396 پایگاه اطلاع رسانی دکترمحمدرضاخباز. کلیه حقوق وب سایت محفوظ می باشد. طراحی وبهینه شده توسط گروه فناوری اطلاعات باران.